Untitled Document

 

 

 

 

Különleges ajánlat
Mered?
Home

 

Másként...
Intelligens tanulási módszerek intelligens emberek számára
A Company Doriana Impex KFT bemeri mutatni:
S i C O N D
Magyar
Telepitest
Megrendelés

Ez a Szabályzat Szemléltetve, Magyarázva, példákkal Megvilágítva, két nyelven csakis a SICOND LEX M-en!

Olvashatod egyszer, még egyszer és a végtelenségig. Nem hiszed, hogy MÁSKÉNT is tudsz tanulni?
Vissza
Tovább
Vissza

 

Mi mertünk gondolkodni …

V. FEJEZET Közlekedési szabályok 

124. szakasz. - (1) A jármüveket menetirányban a közút jobboldalán kell vezetni, a kézzel húzott vagy tolt jármüvek kivételével, amelyek baloldalt közlekednek.
125. szakasz. - (1) Tilos a forgalmi résztvevöknek tárgyakat, anyagokat eldobni, hagyni vagy elhagyni, illetve akadályokat képezni a közúton.
(2) A személy, aki nem tudta elkerülni valamely közúti akadály létrejöttét, köteles azonnal eltávolítani és, ha lehetséges jelenlétét jelezni és azonnal a közútkezelö, illetve a legközelebbi rendöregység vagy az elsö rendör tudomására hozni.
(3) A rendörség értesítésére köteles az a forgalmi résztvevö is, aki valamely akadályt vagy a forgalom gördülékenysége és biztonsága szempontjából veszélyes bármely más helyzetet észlelt az úton.
126. szakasz. - (1) A gépjármüvek vezetöi és a gépjármünek a gyártás során homologált biztonsági övvel vagy készülékkel ellátott helyeit elfoglaló utasok kötelesek a közúti közlekedés idején használni azokat mind helységekben, mind pedig helységen kívül.
(2) A 12. életévüket be nem töltött vagy 150 cm-nél alacsonyabb gyermekeknek a súlyukhoz és alkatukhoz adaptált biztonsági övet kell viselniük, a 3. életévüket be nem töltött gyermekek pedig kizárólag homologált biztonsági üléseken szállíthatók.
(3) A biztonsági öv viselésével kapcsolatos kötelezettség alól kivételezettek a helységek belterületén
a) a sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett gépjármüvek vezetöi;
b) a személygépkocsik vezetöi a vissza felé vezetés idején;
c) az elörehaladott terhességi állapotban levö nök;
d) a taxis rendszerben nyilvános személyszállítási szolgáltatásokat végzö személygépkocsit vezetök;
e) a gépjármüvezetést oktatók a tanulók felkészítése idején.
(4) Ha a gépjármüben mind biztonsági övvel ellátott, mind pedig biztonsági öv nélküli helyek vannak, lehetöleg a biztonsági övvel ellátott helyet kell elfoglalni.
127. szakasz. - (1) A motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok vezetöi és utasai kötelesek a közúti közlekedés idején homologált védösisakot viselni.
(2) Tilos az (1) bekezdésben említett jármüvekkel a gyártásukkor megállapított helynél több személyt vagy nagyobb méretü tárgyakat szállítani.
(3) A 7. életévüket be nem töltött, ölben tartott gyermekek, valamint a 14. életévüket be nem töltött gyermekek csak a motorkerékpárok oldalkocsijában szállíthatók.
128. szakasz. - Tilos a gépjármüvek, a segédmotoros kerékpárok és a villamosok vezetöinek maroktelefont használniuk menetközben, a „hands free" típusú készülékkel ellátottak kivételével.
2. CIKKELY Az úttest igénybe vétele
129.szakasz. - A vezetök kötelesek jármüveiket az úttest jobb széléhez minél közelebb vezetni.
130.szakasz. - A jármüveket kizárólag a kategóriájuk számára megállapított utakon, úttesteken és sávokon kell vezetni. Ha a közutakon nincsenek speciális sávok berendezve a segédmotoros kerékpárok, a kerékpárok és egyéb motor nélküli
jármüvek számára, ezek menetirányban az útpadkán is vezethetök, ha közlekedésük veszélytelen.
131.szakasz. - (1) Ha az útnak menetirányban két vagy több sávja van, a jármüveket az útszegély vagy az útpadka melletti sávon kell vezetni. A többi sáv jobbról balra egymásután akkor használható, ha az igénybe vett forgalmi sáv foglalt, kötelezö lévén visszatérni a jobboldali sávra, amikor ez lehetséges.
(2) A kétirányú forgalmú, legalább háromsávú úttesteken a jármüveket nem kell menetirányban az úttest bal szélsö sávján vezetni, ha valamely jelzöeszközzel nem rendelik ezt el.
132.szakasz. - A nehéz, lassú vagy túlsúlyos jármüveket, illetve a kis sebességgel haladó jármüveket kizárólag az útszegély vagy útpadka mellett kell vezetni, ha menetirányban nincs berendezve számukra különsáv.
133.szakasz. - Az egy irányban legfeljebb két sávval és az úttengely mellett elhelyezett villamospályának szánt harmadik sávval rendelkezö közúton a jármüvezetök e harmadik sávot igénybe vehetik azzal a feltétellel, hogy a villamos közeledtekor ennek szabad
utat adjanak.
134. szakasz. - A tömegszállítási szolgálatok jármüveit a számukra fenntartott sávon kell vezetni, ha ilyen sáv létezik s az megfelelöképpen jelzett. Ugyanazon sávon a sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett gépjármüvek is közlekedhetnek.
2. CIKKELY Szabályok a jármüvek forgalmára
1. § Menetközi helyzetek
135. szakasz. - (1) Az útburkolati jelekkel ellátott közutakon a jármüvezetöknek tilos áthajtani az egyszerü vagy kettös folytonos vonalon és a tiltott övezetek útburkolati jelzésén.
(2) A szaggatott útburkolati jelzés elhatárolja a sávokat, s azon csak akkor lehet áthajtani, ha a jármü vezetöje forgalmi sávot, haladási irányt változtat vagy elöz. E manöverek csak azután végezhetök, miután a jármüvezetö jelzett és megbizonyosodott, hogy
nem veszélyezteti az öt követö vagy elötte haladó, illetve ellentétes irányból közlekedö forgalmi résztvevök biztonságát.
(3) A (2) bekezdésben említett kötelezettségek hárulnak a jármüvezetökre akkor is, ha a közúton nincsenek útburkolati jelek.
(4) Ha a forgalmi irányt egy folytonos és egy szaggatott vonal választja el, a jármüvezetö köteles a menetirányban
a jármühöz közelebb levö vonal jelentését betartani.
136. szakasz. - (1) Ha két gépjármüvezetö azonos irányban, de eltérö sávokon közlekedik az egy irányban legalább három sávval ellátott közúton, és valamelyikük a közöttük levö sávra szándékozik hajtani, a jobbsávon közlekedö köteles megengedi a balról jövönek, hogy a középsö sávra hajtson.
(2) A többsávú közúton megszünö sávon közlekedö gépjármü vezetöjének ahhoz, hogy útját a balsávon folytassa, meg kell engednie az illetö sávon közlekedö jármü elhaladását.
137. szakasz. - (1) Az útburkolati jelekkel ellátott útkeresztezödésekben a jármüvezetöknek az útkeresztezödés elött legalább 50 méterrel be kell állniuk a menetirányuknak megfelelö sávra, és kötelesek betartani a menetirányt jelzö táblák és útburkolati jelek jelentését.
(2) Az útburkolati jelek nélküli útkeresztezödések esetében a jármüvezetöknek az útkeresztezödés elött legalább 50 méterrel menetben el kell foglalniuk a következö helyet:
a) azok, akik a menetirányt jobbra akarják változtatni, a jobboldali sort;
b) azok, akik a menetirányt balra akarják változtatni, a baloldali sort;
c) azok, akik elöre akarnak menni, bármelyik sort.
(3) Ha az útkeresztezödésben villamosok is közlekednek, és a jobboldali sín, illetve a járda közötti távolság nem teszi lehetövé a közlekedést két sorban, valamennyi jármüvezetö, a haladás irányától függetlenül, egyetlen sorban közlekedik, szabadon hagyva a villamos útvonalát.
(4) Ha a villamos járdasziget nélküli megállóban áll, a jármüveknek érkezésük sorrendjében meg kell állniuk a villamos mögött, és csak azután folytathatják útjukat, miután a villamos ajtói bezárultak.
138. szakasz. - Tilos a menetirányt jobbra vagy balra kanyarodással megváltoztatni azokon a helyeken, ahol ilyen jelentésü jelzötáblák vannak.
139. szakasz. - Ha valamely útkeresztezödés közelében egy bizonyos irányban közlekedésre kötelezö jelzötábla vagy útburkolati jel van, a jármüvet kizárólag a megjelölt irányba vagy irányokba kell vezetni.
140. szakasz. - Tilos a forgalmi résztvevöknek olyan közúton közlekedni, amelynek kezdetén ilyen jelentésü jelzötábla van.
2§ A jármüvezetök jelzései
141. szakasz. - A jármüvezetök hangos és világító figyelmeztetö eszközökkel vagy karjukkal jeleznek valahányszor szükséges az azonnali veszély elkerüléséhez.
142. szakasz. - (1) A hangos figyelmeztetö eszközöket legalább 25 méteres távolságra kell használni azoktól, akiknek szólnak, a jelzés felfogását biztosító idötartammal és anélkül, hogy az illetöket a forgalombiztonságot veszélyeztetö manöverekre késztetnék.
(2) Nem lehet hangos figyelmeztetö eszközökkel jélezni a „Dudálni tilos" jelzötábla hatóövezetében, a 141.szakaszban elöírt esetek kivételével.
(3) A (2) bekezdés elöírásai alól kivételezettek a sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett gépjármüvek.
143. szakasz. - (1) A jármüvezetök kötelesek esteledéstöl hajnalig, nappal záporesöben, erös hóhulláskor vagy sürü ködben, illetve a közúti látási viszonyokat gyengítö egyéb feltételek között, valamint alagutakban a jármü világítóberendezését használni, a következök szerint:
a) a helyzetjelzö lámpákat az úttesten való megállás idején helységen kívül;
b) menetközben tompított vagy távolsági fényszórókat mind helységben, mind pedig helységen kívül, a közúti világítás fokától függöen, záporesö, erös havazás vagy sürü köd esetén, illetve a látási viszonyokat gyengítö más körülmények között ködlámpákat is
(2) Az ellenkezö irányból közlekedö két jármü közeledtekor a jármüvek vezetöi kötelesek legalább 200 méteres távolságról a tompított fényszórókat használni, ugyanakkor csökkentve a sebességet.
(3) A tompított fény és a távolsági fény váltakozásával adott jelzést éjszaka a fényjelzésekkel vagy rendörök által nem irányított forgalmú útkeresztezödésekben, valamint gyenge látási viszonyok esetén kell használni.
144. szakasz. - Nappal, állandó jelleggel kötelesek használni a tompított fényszórókat:
a) a motorkerékpárok és a segédmotoros kerékpárok vezetöi;
b) a katonai oszlopokat vagy díszmeneteket kísérö, a szervezett személycsoportokat szállító és a más jármüvet vontató vagy veszélyes árut, illetve termékeket szállító gépjármüvek vezetöi.
145. szakasz. - (1) A jármüvezetök kötelesek a menetirány változtatását, az elözést, a megállást és az elindulást jelezni.
(2) A jármüvezetöknek a menetirány változásával, elözéssel és megállással kapcsolatos szándékukat helységen belül legalább 50 méterrel, helységen kívül pedig legalább 100 méterrel a manöver elött jelezniük kell a villogó jelzölámpák müködésbe helyezésével.
(3) A gépjármüvek úttesti megállása a vörös fényü hátsó lámpákkal jelzend
146.szakasz. - A kétkerekü jármüveket, valamint az állati erövel vont, illetve kézzel húzott vagy tolt jármüveket vezetöknek a manöver elött legalább 25 méterrel vízszintesen ki kell nyújtaniuk karjukat, hogy jelezzék a menetirány változása vagy az elözés szándékát. E jármüvek megállása a jobbkar függöleges lengetésével jelzendö.
147. szakasz. - (1) Az elakadásjelzöket akkor kell használni, amikor a jármü meghibásodott vagy kárt szenvedett, és nem lehet azonnal eltávolítani az útteströl.
(2) Az elakadásjelzöket bármely más olyan helyzetben is használni kell, amelyben a közúton immobilizált vagy nagyon lassan haladó jármü önmaga veszélyt képez a többi forgalmi résztvevö számára.
(3) A gépjármüvezetöknek a megállás sorrendjében egymást követön müködésbe kell helyezniük az elakadásjelzöket akkor is, ha a forgalom menetirányban való elzáródása megköveteli a megállást.
148. szakasz. - Tilos a jármüvekben a sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett jármüvekre sajátos speciális hangos és világító figyelmeztetö készülékeket tartani, azokra felszerelni vagy a közúti forgalomban használni.
3§ Elözés
149. szakasz. - (1) A jármüvek megelözése menetirányban kizárólag baloldalt történik azon jármüvek kivételével, amelyek vezetöje jelezte a menetirány balra való megváltoztatásának szándékát, és e célból megfelelöképpen beállt, valamint a villamosok kivételével, amelyek jobboldalt elözendök meg.
(2) A mozgásban levö villamosok baloldalt is megelözhetök, ha a közút egyirányú forgalmú, vagy ha a jobboldali sín és az út széle között nincs elégséges hely az elözéshez.
150. szakasz. - Az elözést végzö jármü vezetöje köteles:
a) megbizonyosodni, hogy az utána vagy elötte közlekedö nem jelezte valamely hasonló manöver szándékozását, és hogy az ellentétes irányú forgalom veszélyeztetése vagy zavarása nélkül elözhet;
b) elözési szándékát jelezni;
c) az elözés idején elégséges oldaltávolságot tartani a megelözött jármühöz viszonyítva;
d) visszatérni az eredeti forgalmi sávra, miután megbizonyosodott, hogy e manövert a megelözött jármü és a többi forgalmi résztvevö számára biztonságos feltételek között elvégezheti.
151. szakasz. - A megelözendö jármü vezetöje köteles;
a) nem növelni a haladási sebességet;
b) az úttest jobboldali széléhez minél közelebb közlekedni.
152. szakasz. - (1) Tilos a jármüveket megelözni:
a) a közúti jelzöeszközökkel vagy rendörök által nem irányított forgalmú útkeresztezödésekben;
b) kaptatok teteje közelében, ha a látási viszonyok 50 méteren aluliak;
c) kanyarokban és bármely más helyen, ahol a látási viszonyok 50 méteren aluliak;
d) a átjárókon, a hidakon, a hidak alatt és az alagutakban. Kivételként e helyeken megelözhetök az állati erövel vont jármüvek, a motorkerékpárok, a segédmotoros kerékpárok és kerékpárok, ha 20 méternél hosszabb útszakasz látható s az út legalább 7 m széles;
e) a jelzötáblákkal és útburkolati jelekkel ellátott gyalogátjáróknál;
f) a szokványos vasúti átjáróknál és ezektöl 50 méternél kisebb távolságra;
g) villamosmegállókban, ha a villamos áll és a megálló nincs ellátva járdaszigettel;
h) az „Elözni tilos" jelzötábla hatóövezetében;
i) ha a manöver elvégzése érdekében ténylegesen át kell hajtani a menetirányokat elválasztó egyszerü vagy kettös folytonos útburkolati jelen, s a gépjármüvek ellentétes irányú sávon közlekednek;
j) ha ellentétes irányból más jármü közeledik, amely kénytelen manöverezni az ütközés elkerüléséért;
k) azokon a helyeken, ahol várakozó jármüsor alakult, ha az elözéssel áthajtanak az ellentétes irányú forgalmi sávra.
(2) Tilos olyan hivatalos oszlopokat megelözni, amelyek elött és után rendörautók közlekednek.
4§ Elhaladás az ellentétes irányból közlekedö jármüvek mellett
153. szakasz. - (1) Az ellentétes irányból közlekedö jármüvek vezetöinek egymás között elégséges oldaltávolságot kell tartaniuk, és szükség esetén az úttestnek a menetirány szerinti jobbszéléhez a lehetö legközelebb kell közlekedniük.
(2) Ha az elörehaladást akadály vagy más forgalmi résztvevök jelenléte gátolja, megkövetelve az ellentétes irányú sávra térést, a jármüvezetö köteles csökkenteni a sebességet, és szükség esetén megállni, hogy lehetövé tegye az ellentétes irányból közlekedö jármüvek elhaladását.
(3) A szük közutakon, ahol lehetetlen vagy veszélyes az ellentétes irányból közlekedö jármüvek egymás melletti elhaladása, e jármüvek vezetöinek alkalmazkodniuk kell a létezö jérzésekhez.
(4) A nagyon lejtös közutakon, ahol lehetetlen vagy veszélyes az ellentétes irányból közlekedö jármüvek egymás melletti elhaladása, a leereszkedö jármüvek kötelesek megállni, lehetövé téve a felfelé közlekedö jármüvek elhaladását.
(5) A (3) és (4) bekezdésben említett esetekben, ha valamely jármünek visszafelé menési manövert kell végeznie, a jármüegyüttes bármely más jármü elött, a nehéz jármü a könnyü jármü elött, az autóbusz pedig az áruszállító gépjármü elött elhalad.
(6) Az azonos kategóriájú jármüvek esetében a visszafelé menési manöverre a leereszkedö jármü vezetöje köteles azon eset kivételével, ha ez a manöver könnyebb a felfelé menö jármü vezetöje számára és megvannak a szükséges feltételek, föként ha közel van valamely megállóhelyhez.
5§ A sebesség és a jármüvek közötti távolság
154. szakasz. - (1) A jármüvezetök kötelesek betartani az igénybe vett útszakasztól és a vezetett jármü kategóriától függöen megengedett maximális sebességet, valamint a jelzöeszközök által megkövetelt sebességet.
(2) A jelen szabályzat szerint megállapított sebességkorlátok betartásának elmulasztását a rendörök minösített müszaki eszközökkel állapítják meg, a törvény feltételei között.
155. szakasz. - (1) A helységeken belüli maximális sebességkorlát 50 km/h.
(2) A municípiumokban és városokban bizonyos útszakaszokon az útkezelö a személygépkocsik tekintetében magasabb sebességkorlátokat állapíthat meg, amelyek azonban nem haladhatják meg a 80 km/h sebességet. Az 50 km/h-t meghaladó sebességkorlátok a rendörség beleegyezésével állapítandók meg.
(3) A municípiumokban és városokban bizonyos útszakaszokon az útkezelö, a körülményeket és a forgalom intenzitását figyelembe véve, a rendörség beleegyezésével alsóbb sebességkorlátokat is megállapíthat, de 30 km/h-nál nem alacsonyabbat.
(4) A maximális sebességkorlátok helységen kívül a következök
a) 130 km/h az autópályákon;
b) 100 km/h a sebes utakon és az európai országutakon (E);
c) 90 km/h a többi kategóriájú úton.
156. szakasz. - Az 53. szakaszban feltüntetett gépjármükategóriák esetében a helységen kívül megengedett maximális sebesség a következö:
a) az A és B kategóriájú gépjármüvek esetében autópályán 130 km/h, a sebes utakon vagy az európai országutakon (E) 100 km/h, illetve a többi kategóriájú úton 90 km/h ;
b) a C, D és Dl kategóriájú gépjármüvek esetében autópályán 110 km/h, a sebes utakon vagy az európai országutakon (E) 90 km/h, illetve a többi kategóriájú úton 80 km/h;
c) a Bl és Cl kategóriájú gépjármüvek esetében autópályán 90 km/h, a sebes utakon vagy az európai országutakon (E) 80 km/h, illetve a többi kategóriájú úton 70 km/h;
d) a traktorok és a segédmotoros kerékpárok esetében 50 km/h.
157. szakasz. - (1) Tilos a jármüvezetöknek a megengedett minimális korlát alatti sebességgel közlekedniük, hirtelen csökkenteniük a sebességet vagy váratlanul megállniuk alapos indokok nélkül.
(2) A jármüvezetö köteles a haladási sebességtöl függöen biztonsági távolságot tartani az elötte haladó jármühöz viszonyítva, hogy elkerülhesse az ütközést abban az esetben, ha az elötte levö jármü vezetöje hirtelen csökkenti a sebességet, vagy váratlanul megáll.
158. szakasz. - A jármüvezetö köteles csökkenteni a sebességet, ha veszélyt feltételez, a következö esetekben:
a) az irányítatlan forgalmú útkeresztezödéseken áthaladva;
b) hidakon, hidak alatt vagy alagutakban;
c) veszélyes és megfelelö látási viszonyok nélküli kanyarokban;
d) vasúti átjáróknál;
e) csoportok és oszlopok mellett elhaladva, függetlenül attól, hogy mozgásban vannak vagy állnak;
f) állatok mellett elhaladva;
g) a mezögazdasági élelmiszerpiacok övezetében;
h) ha a megállóban megállt villamosokkal, trolibuszokkal vagy autóbuszokkal szemben közlekednek menetirányonként egysávos közutakon;
i) a megállókban levö trolibuszok és az autóbuszok, valamint a járdaszigettel ellátott megállókban levö villamosok megelözésekor;
j) ködben, záporesöben vagy erös havazásban;
k) egyenetlen utakon, ha ilyenként jelzettek, valamint jeges, havas, latyakos utakon vagy nedves kövesutakon;
1) a „Gyermekek" vagy „Állatok" figyelmeztetö jelzötábla hatóövezetében;
m) a jelzötáblával vagy útburkolati jellel jelzett gyalogátkelöknél;
n) a menetirány kanyarodással való megváltoztatásakor;
o) ha az elötte közlekedö jármü a közlekedési sáv vagy a menetirány megváltozásának szándékát jelzi.
159. szakasz. - A közútkezelö a rendörség beleegyezésével köteles a 158. szakaszban említett helyeken figyelmeztetö jelzötáblákat elhelyezni, és intézkedéseket foganatosítani a gépjármüvezetöket a haladási sebesség csökkentésére késztetö közúti létesítmények kivitelezése céljából.
6§ Szabályok a menet közbeni manöverekre vonatkozóan
160. szakasz. - (1) A helyböl kiindulni vagy megállni, megfordulni, a veszteglö jármüsorból kilépni vagy valamely ilyen sorba belépni, a forgalmi sáv vagy a menetirány megváltoztatása céljából jobbra illetve balra kanyarodni vagy hátramenni óhajtó jármüvezetö köteles elözöleg jelezni és megbizonyosodni, hogy az utána vagy elötte haladó, illetve a vele találkozó forgalmi résztvevök veszélyeztetése nélkül megteheti azt, figyelembe véve azok helyzetét, irányát és sebességét.
(2) A jelzés a manöver egész idötartamára kötelezö, és azt azonnal meg kell szakítani a manöver befejezése után.
(3) Ha a manöver elvégzésére speciális sávok vannak, a menetirány megváltoztatása baloldalt történik, ha pedig irányító útburkolati jel van, a jelentésének betartásával.
(4) Azon gépjármüvek esetében, amelyek az útkeresztezödésbe egyazon úton egyenes vonalban, de ellentétes irányból közlekedve hatolnak be, a menetirány balra való megváltoztatása az útkeresztezödés központjához viszonyítva baloldalt végzendö, a többi jármü útvonalának keresztezése nélkül.
(5) Az úttest középsö részén levö közúti létesítmények vagy akadályok jobboldalt kerülendök ki
161. szakasz. - A jármüvezetö, aki megállapítja, hogy az elötte közlekedö jármü a forgalmi sáv vagy a menetirány megváltoztatásának szándékát jelzi, köteles biztosítani a feltételeket a manöver teljes biztonságban való elvégzéséhez.
162. szakasz. - Az útpadka vagy útszegély melletti sávon közeledö gépjármü vezetöje, ha trolibusz- vagy autóbuszöbölhöz közeledve megállapítja, hogy az autóbusz vagy a trolibusz vezetöje kiindulási szándékát jelezte, köteles csökkenteni a sebességet és, szükség esetén megállni, hogy az autóbusz vagy a trolibusz visszatérjen a forgalomba.
163. szakasz.- A jármü menetirányának elöre, majd hátra manöverezéssel vagy kanyarodással való megváltoztatása érdekében a jármüvezetö köteles jélezni és megbizonyosodni, hogy sem elölröl, sem hátulról vagy oldalról nem közlekedik az adott idöpontban egyetlen jármü sem.
164 . szakasz. - Tilos a jármüvel megfordulni:
a) olyan helyen, ahol a „Megfordulni tilos" jelentésü jelzötábla van elhelyezve;
b) a gyalogátjárókon;
c) kanyarban és olyan helyeken, ahol a látási viszonyok 50 méteren aluliak;
d) kaptatok teteje közelében vagy ettöl 50 méternél kisebb távolságra;
e) olyan helyeken, ahol az út szilárdsága nem engedi meg;
f) hidakon, hidak alatt, alagutakban, viaduktokon és szintátjárókon;
g) a vasúti átjárókon vagy ezektöl 50 méternél kisebb távolságra;
h) az egyirányú forgalmú utakon;
i) olyan helyeken, ahol tilos megállni, az útkeresztezödések kivételével.
165.szakasz. - (1) Tilos a jármüvekkel visszafelé menni:
a) a 164. szakaszban említett helyzetekben, a h) pontban feltüntetett helyzet kivételével;
b) 50 métert meghaladó távolságra;
c) garázsokból és udvarokból vagy más útmenti felületekröl kijöve.
(2) Ha a hátralátást valami akadályozza, a jármüvet csak akkor lehet hátrahajtani, ha vezetöjét a jármüvön kívül levö személy irányítja.
(3) A jármü hátramenését az ellátmányban levö speciális lámpával vagy lámpákkal kell jelezni. Ajánlatos a gépjármüveket ellátni hangos figyelmeztetö készülékkel e manöver jelzése céljából.
7.§ Útkeresztezödésekés áthaladás megengedésének kötelezettsége
166. szakasz.-(1)Ha két jármü elsöbbségi jelzötáblákkal nem irányított közutakról egyidejüleg útkeresztezödéshez közeledik, a jobbról jövö jármünek áthaladási elsöbbsége van.
(2) Elsöbbsége van annak a jármünek is, amely az „Elsöbbséges út" illetve „Elsöbbség az ellentétes irányból jövö forgalommal szemben" jelentésü jelzötáblákkal ellátott úton közlekedik, vagy az „Útkeresztezödés alárendelt úttal" jelentésü jelzötáblákkal ellátott útról közeledik.
(3) Áthaladási elsöbbségük van a sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett jármüveknek, valamint a mozgásban levö villamosoknak, betartva a jelen szabályzat rendelkezéseit.
(4) Ha két jármü jelzötáblákkal irányított útkeresztezödésben azonos jelentésü jelzötáblákkal ellátott közutakról közlekedve találkozik, a jobbról jövö jármünek van elsöbbsége.
167. szakasz. -Nincs áthaladási elsöbbsége:
a) a közútra valamely alsóbb kategóriájú mellékútról behaladó jármünek;
b) az útkeresztezödésbe behaladó azon jármünek, amely valamely elsöbbségi jelzötáblával el nem látott közútról közeledik, a jobbról közlekedö jármüvel szemben;
c) az „Elsöbbségadás kötelezö" vagy az „Állj" jelentésü jelzötáblák valamelyikével ellátott közútról közlekedö jármünek;
d) ,A szembejövö forgalom elsöbbsége" jelzötáblával találkozó jármünek;
e) a körforgalomba behaladó jármünek a körforgalomban levö jármüvel szemben;
f) a lejtön leereszkedö jármünek a felfelé menövel szemben;
g) a garázsból, udvarról, gangból kijövö jármünek a közúton közlekedö jármüvel szemben, a menetiránytól függetlenül. Kivételezettek az autóbuszöbölböl kiinduló tömegszállítási eszközök;
h) a balra kanyarodó jármünek az ellentétes irányból közlekedövel szemben, ideértve azt az esetet is, amelyben az útkeresztezödés forgalmát fényjelzö készülékek irányítják;
i) a balra kanyarodó villamosnak az ellentétes irányból közlekedö jármüvekkel szemben, ha az övezet közúti jelzései nem állapítanak meg más szabályt;
j) a megfelelöképpen jelzett kerékpársávon közlekedö kerékpárossal találkozó, balra vagy jobbra kanyarodó jármünek.
8. § Vasúti átjáró
168. szakasz. - (1) A szokványos vasúti átjáróknál a jármüvezetö köteles kis sebességgel közlekedni és megbizonyosodni, hogy balról vagy jobbról nem közeledik vasúti jármü.
(2) A vasút átkelésekor a gyalogosok kötelesek megbizonyosodni, hogy balról vagy jobbról nem közeledik vasúti jármü.
169. szakasz. - (1) A jármüvezetö átkelhet a sorompókkal vagy félsorompókkal ellátott vasúton, ha azok fel vannak emelve és a világító, illetve hangos jelzések nem müködnek, ugyanakkor müködésben van a lassú ritmusú fehér villogófényü lámpa.
(2) Ha a szokványos vasúti átjárónál a forgalmat vasúti közeg irányítja, a jármüvezetönek be kell tartania az illetö közeg jelzéseit.
170. szakasz. - A jármüvezetö köteles megállni, ha:
a) a sorompók vagy a félsorompók le vannak engedve, vagy mozgásban vannak;
b) müködik a piros fényü és/vagy a hangos jelzés;
c) a „Sorompó nélküli egyszerü vasúti átjáró", „Sorompó nélküli kettös vasúti átjáró" vagy „Állj" jelzötáblával találkozik.
(2) A jármüveket érkezésük sorrendjében meg kell állítani az (1) bekezdés c) pontjában említett jelzötáblák irányában vagy, az esetnek megfelelöen, a megállásra vonatkozó útburkolati jelzés elött ott, ahol a leginkább látható a vasút, illetve a sorompók vagy a félsorompók elött, ha ezek le vannak eresztve, vagy mozgásban vannak.
171.szakasz. - (1) Valamely jármünek a vasúton való immobilizálása esetén a vezetöje köteles az utasokat azonnal kiüríteni a jármüböl és felszabadítani a vasút felületét, ha pedig ez nem lehetséges, bármely megfelelö eszközzel jélezni a jármü jelenlétét.
(2) A forgalmi résztvevök, akik közel vannak a helyhez, ahol a jármü a vasúton immobilizált, kötelesek segítséget adni a jármü eltávolításához, ha pedig ez nem lehetséges, a jármü jelenlétének jelzéséhez.
(3) Tilos a jármüvezetönek áthaladni vagy kikerülni a villamosított vasút elött elhelyezett körvonalkapukat, ha a jármü magassága vagy rakománya meghaladja a kapu felsö részét.
172. szakasz. - (1) A közútnak ipari vasútvonallal való keresztezödésébe a vasúti jármüvek csak akkor hatolhatnak be, ha legalább egy vasúti közeg megfelelöképpen és idejében jelzett.
(2) Az (1) bekezdésben említett esetben a jármüvezetök kötelesek kizárólag a vasúti közegek jelzéseihez alkalmazkodni.
9. § Megállás, várakozás és parkolás
173. szakasz. - (1) A helységekben az úttesten önkéntesen megálló vagy várakozó jármüvezetöknek a jármüvet a menetirány jobb széléhez minél közelebb kell elhelyezniük, a járdával vagy az út tengelyével párhuzamosan, egyetlen sorban, ha valamely jelzöeszköz nem rendelkezik másként. Az oldalkocsi nélküli motorkerékpárok, a segédmotoros kerékpárok vagy a kerékpárok megállhatnak vagy várakozhatnak egymás mellett legfeljebb kettesével.
(2) Az egyirányú forgalmú utakon a jármüvek megállása és várakozása baloldalt is megengedett, ha legalább egy forgalmi sáv szabadon marad.
(3) Helységeken kívül a jármüvek megállása és várakozása az úttesten kívül történik, ha pedig nem lehetséges, minél közelebb az út jobb széléhez, az út tengelyével párhuzamosan.
174. szakasz. - Tilos a jármüveket önkéntesen megállítani:
a) a „Megállni tilos' jelzötábla és az ilyen jelentésü útburkolati jel hatóövezetében;
b) a vasúti átjáró elött 50 méternél rövidebb szakaszon;
c) hidakon, átjárókon és átjárók alatt, viaduktokon és alagutakban;
d) kanyarban és olyan helyeken, ahol a látási viszonyok 50 méteren aluliak;
e) olyan helyeken, ahol „Gyalogátjáró" jelzötábla vagy gyalogátjárót jelzö útburkolati jelek vannak, illetve ezek elött és után 25 méternél kisebb távolságra
f) útkeresztezödésekben, ideértve a körforgalmúakat is, valamint az iránykiválasztás övezetében, ahol folytonos útburkolati jelek vannak, ezek hiányában pedig az útkeresztezödés sarkától 5 méternél kisebb távolságra;
g) a tömegszállítási eszközök megállóit jelzö tábláktól 25 méternél kisebb távolságra;
h) az úttesten álló más jármü irányában, ha ez zavarja a két ellentétes irányból közlekedö jármü forgalmát, valamint a folytonos útburkolati jelzés irányában, mely esetben az azonos irányból közlekedö többi jármü vezetöje köteles lenne áthajtani ezen a jelzésen;
i) azokon az útszakaszokon, ahol az „Elözni tilos" jelzésü jelzötábla van elhelyezve;
j) valamely jelzötábla vagy fényjelzö készülék irányában, ha ezzel akadályozott azok látása;
k) a „Útszükület", „Elsöbbség a szembejövö forgalommal szemben" vagy „A szembejövö forgalom elsöbbsége" jelentésü jelzötáblákkal jelzett útszakaszokon;
1) a kötelezö gyalogos és/vagy kerékpársávokon, illetve bizonyos jármükategóriáknak fenntartott sávokon, ha ilyenként jelzettek;
m) a vasút vagy a villamospálya felületén, illetve ennek közelében, ha a sínen közlekedö jármüvek forgalmát zavarná vagy akadályozná;
n) autópályákon, sebes utakon és európai országutakon (E).
175. szakasz. - Tilos a jármüvek önkéntes várakozása:
a) valamennyi esetben, amelyben tilos az önkéntes megállás;
b) a „Várakozás tilos" jelentésü jelzötábla és az ilyen jelentésü útburkolati jelzés hatóövezetében;
c) a 6 méternél keskenyebb közutakon;
d) a közút mentén levö tulajdonokat kiszolgáló behaladási utak irányában;
e) az országutak úttestén. Ha a jármüvet nem lehet eltávolítani az útteströl, az út széléhez lehetö legközelebb kell várakoznia;
f) lejtökön és kaptátokon;
g) az „Alternáló várakozás" jelentésü jelzötáblával jelzett helyen, más napon vagy idöszakban, mint amelyikben a várakozás megengedett, vagy a „Korlátolt idötartamú várakozási övezet" jelzésü jelzötábla hatóövezetében.
176. szakasz. - (1) Bármely jármünek, amely éjszaka idején valamely közút úttestén a várakozásra megengedett helyen várakozik, müködésbe kell hozni a helyzetjelzö lámpáit, ha a várakozási hely nincs kivilágítva.
(2) Tilos éjszaka közúton várakozni a traktoroknak, a mezögazdasági gépeknek és felszereléseknek, a pótkocsiknak, az állati erövel vont, illetve kézzel húzott vagy tolt jármüveknek.
177. szakasz. - (1) Tilos megállni és várakozni a járdákon. Az illetékes hatóság megengedheti valamely jármünek teljesen vagy részben a járdán való megállását vagy várakozását az útburkolati jel betartásával, ennek hiányában pedig csak akkor, ha a járda úttesttel ellentétes szélén legalább 1,5 méter széles folyosó szabad marad a gyalogosok számára.
(2) A 174. és 175. szakasz elöírásai alól kivételezettek a sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett jármüvek.
178. szakasz. - (1) Tilos a gépjármüvek vezetöinek és az utasoknak megállás vagy várakozás idején kinyitni vagy kinyitva tartani a jármü ajtóit, illetve kiszállni, mielött megbizonyosodnának, hogy nem veszélyeztetik a forgalmat.
(2) A gépjármüvével várakozó vezetönek meg állítania a motort, a sebességváltó kart valamely sebességfokozatba vagy parkolási fokozatba kell állítania, müködésbe kell hoznia a fékberendezést, a várakozási és riasztóberendezést, és be kell zárnia az ajtókat.
(3) A gépjármüvével lejtön vagy kaptatón várakozó vezetönek az (1) bekezdésben elöírt kötelezettségeken kívül blokkolnia kell a jármü kerekeit a járda irányában vagy az útszélén levö valamely akadály irányában.
179. szakasz. - A gépjármüvek parkolása kizárólag az erre rendeltetett, jelzötáblákkal vagy útburkolati jelekkel jelzett speciális helyeken megengedett. E helyeken a jármüveket egymás mellé kell állítani, vezetöjük pedig köteles betartani a várakozás tekintetében megállapított többi szabályt.
10. § Egyéb kötelezettségek és tilalmak a gépjármüvek és villamosok vezetöi tekintetében
180. szakasz. - A gépjármü vagy a villamos vezetöje köteles:
1. Magánál hordani személyazonossági okmányát, hajtási jogosítványát, a forgalmi engedélyt és, az esetnek megfelelöen, a szakmai igazolványt, valamint a hatályos jogszabályokban elöírt többi dokumentumot.
2. Kizárólag azokon az útszakaszokon közlekedni, amelyekre megengedett a behajtása, és betartani az általa vezetett jármüvek tekintetében az illetékes hatóság megengedte maximális össztömegre vonatkozó szabályokat.
3. Ellenörizni a világító- és jelzörendszer, klímaberendezés müködését, állandó jelleggel tisztántartani a gépjármü elsö, hátsó vagy oldalsó szélvédöit, valamint a gépjármü és a pótkocsi rendszámtábláit.
4. Gépjármüvében rendelkezni homologált elsösegélynyújtási egészségügyi készlettel, fényvisszaverö háromszöggel és tüzoltó készülékkel.
5. A rendöröket, ezek kérésére, elszállítani a halaszthatatlan és másként nem teljesíthetö törvényes intézkedések foganatosítása céljából.
6. Azonnal megállítani a gépjármüvet az illetékességi övezetükben levö határrendörök szabályos jelzéseire.
7. Elsöbbséget adni a közutakon áthaladó gyalogosoknak az útburkolati jelekkel vagy jelzötáblával jelzett gyalogátjáróknál. Ha az útnak forgalmi irányonként legalább két sávja van, a gépjármü vagy a villamos vezetöjének áthaladási elsöbbséget kell adnia a menetirányában áthaladó gyalogosoknak.
8. Azonnal megkeresni a legközelebbi rendöregységet, ha tudomására jut, hogy a közúton, amelyen közlekedik a forgalombiztonságot veszélyeztetö akadályok vagy beomlások léteznek.
9. A rendör kérésére átadni ennek az 1. pontban említett, valamint a szállított javakra vonatkozó dokumentumokat. A Nemzetvédelmi Minisztérium gépjármüveinek forgalmi engedélye és az ezek által szállított javak természetére és súlyára vonatkozó dokumentumok kivételezettek a rendörellenörzés alól.
10. Határidöben jelentkezni a meghívó rendöregységnél a gépjármüvezetö vagy bejegyzett jármü tulajdonosa minöséggel kapcsolatos bármely kérdés megoldására.
11. Megengedi a jármü müszaki állapotának, valamint a szállított javaknak az ellenörzését, a törvény feltételei között.
12. Úgy vezetni, hogy ne fröcskölje fel a többi forgalmi résztvevöt.
13. Megállítani a motort és jelezni a föld alatti átjárókban vagy alagutakban immobilizált gépjármüvet.
14. Meghozni valamennyi intézkedést a közlekedés folyamán bekövetkezett bármely üzemhiba kiküszöbölésére, ha a gépjármü már nem felel meg a müszaki feltételeknek, ha pedig azok nem orvosolhatók helyben, a legközelebbi javítóegységhez hajtani bármely baleset elkerülését biztosító sebességgel.
15. Segítséget nyújtani az üzemzavart szenvedett vagy balesetben megrongálódott gépjármü eltávolításához az útteströl vagy az útszegély, illetve az útpadka mellé helyezéséhez.
16. Az üzemanyagtöltésnél elsöbbséget adni a sürgösségi rendelet 32. szakasz (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett gépjármüveknek.
17. A rendörség kérésére vagy idöszakosan orvosi és pszichológiai vizsgálatra jelentkezni, a törvény szerint.
18. A gépjármü elsö és hátsó szélvédöjére elhelyezni a kezdö gépjármüvezetök tekintetében megállapított megkülönböztetö jelt, egy évesnél kisebb gyakorlat esetén.
181. szakasz. - A gépjármü vagy a villamos vezetöje számára tilos:
1. Szeszes ital, kábítószer vagy azonos hatású gyógyszer fogyasztása után, valamint betegen, sebesülten, elörehaladott fáradsági állapotban vezetni a gépjármüvet vagy a villamost, ha veszélyezteti a forgalom biztonságát.
2. A forgalmi engedélyben megállapítottnál több utast szállítani a gépjármüben vagy a villamosban.
3. Ittas állapotban levö személyeket szállítani motorkerékpáron vagy az áruszállításra rendeltetett gépjármü fülkéjében, illetve karosszériájában.
4. Az önürítö gépjármü karosszériájában, a tartály autón, a platformon, a rakományon, a karosszéria oldalsó részein személyeket szállítani, valamint a teherautó karosszériájában lábon álló, a lépcsökön álló vagy a pótkocsiban személyeket szállítani, kivéve a személyszállításra külön berendezetteket.
5. A gépjármü elsö székén a 12. életévét be nem töltött gyermeket szállítani, még a nagykorúak ölében is.
6. A személygépkocsiban és rajta a rakománnyal együtt annak méreteit hosszúságban és szélességben meghaladó tárgyakat szállítani.
7. Menetközben kinyitni a gépjármü vagy a villamos ajtóit, nyitott ajtókkal elindulni.
8. Menetközben a figyelmét veszélyesen elvonó dolgokkal foglalkozni, illetve a saját és a többi forgalmi résztvevö biztonságos közlekedését befolyásoló zajszinten müködtetni hangosító berendezéseit.
9. A korszerü utakra jármüvével behajtani olyan kerekekkel vagy karosszériával, amelyröl a sár lerakódik az úttestre, vagy amelyröl a forgalom biztonságát veszélyeztetö termékek vagy anyagok hullnak le vagy szivárognak.
10. Az elsö vagy hátsó, illetve az oldalsó szélvédöre plakátokat, reklámanyagokat vagy a közúti forgalommal kapcsolatos szabad elhaladást, behajtást vagy elsöbbséget nyújtó feliratokat alkalmazni, az Egészség- és Családügyi Minisztérium által véleményezett orvosok jármüvei és a gyermekek, illetve a fogyatékos személyek
szállítására rendeltetett gépjármüvek kivételével, amelyek elsö szélvédöjének bal alsó sarkába az e minisztérium által megállapított megkülönböztetö jel helyezendö.
11. Az elsö, hátsó vagy oldalsó szélvédökre a menetközbeni látást csökkentö fóliákat vagy kellékeket alkalmazni akár belül, akár kívül, vagy akadályozni, illetve csökkenteni a világító berendezések és jelzések hatékonyságát, illetve a rendszám olvashatóságát.
12. Menetközben elengedni a kormánykereket, kormányfogantyút vagy vezérlökart.
13. Visszaéléssel igénybe venni a hangos figyelmeztetö eszközöket.
14. Havas, jeges vagy csúszós úton 3,5 tonnát meghaladó megengedett maximális össztömegü jármüvel közlekedni hólánc vagy más homologált csúszásgátló felszerelések nélkül a közmunkálat-, szállítás- és lakásügyi miniszter rendeletével megállapított idöszakokban és utakon.
15. Közlekedés olyan jármüvel, amelyre a forgalmi engedélyben bejegyzett méretektöl és jellegzetességektöl eltérö, vagy az erezeten vágások vagy szakadások nyomát viselö, illetve túlzottan kopott gumiabroncsok vannak szerelve.
16. A megengedett törvényes határértékeket meghaladó mérgezö gázokat kibocsátó vagy menetközben, illetve várakozás közben a törvényben elöírt zajszintet meghaladó zajt kibocsátó gépjármü használata.
17. Olyan gépjármüvel közlekedni, amelynek rendszámtáblái megrongálódtak, illetve nem felelnek meg a szabványoknak.
18. Obszcén tettet elkövetni, vagy obszcén jeleket mutatni, sértö vagy vulgáris kifejezéseket használni, a többi forgalmi résztvevöt szidalmazni, eröszakkal fenyegetni, ami kiválhatja azok felháborodását, illetve sértheti méltóságát vagy becsületét.
19. A sérülés bekövetkezésének idöpontjától számított 30 napot meghaladón közlekedni a sérült gépjármüvel.
11.§ Áru- és személyszállítás
182.szakasz. - (1) Az áruszállító jármü vezetöjének minimális életkora:
a) 18 év a 7,5 tonnáig terjedö engedélyezett maximális össztömegü jármüvek vagy jármüegyüttesek esetében;
b) 21 év más jármüvek esetében vagy 18 év, ha az érintett személy szakmai igazolvánnyal rendelkezik, amely tanúsítja, hogy a közúti áruszállításra rendeltetett jármüveket vezetök számára szervezett szakképzési tanfolyamot végzett.
(2) A tömegszállítási jármüveket vezetönek legalább 21 évesnek kell lennie. Ha a tömegszállítási jármüvet vezetö 50 km-nél hosszabb útvonalon közlekedik, eleget kell tennie a következö feltételeknek is:
a) legalább egy éves tapasztalattal kell rendelkeznie a 3,5 tonnát meghaladó maximális engedélyezett össztömegü áruszállítási jármüvek vezetésében;
b) legalább egy éves tapasztalattal kell rendelkeznie a tömegszállítási jármüvek vezetésében 50 km-t meg nem haladó útvonalakon, ha az illetékes hatóság elégségesnek véli az így szerzett tapasztalatot;
c) szakmai jogosítvánnyal kell rendelkeznie, amely tanúsítsa, hogy elvégezte a tömegszállítási jármüvek vezetöi számára szervezett szakképzési tanfolyamot.
(3) A nyilvános áru- vagy személyszállítási jármü vezetöjének a jelen szabályzatban elöírt feltételeken kívül be kell tartania a hatályos hazai és nemzetközi szabályozásokkal megállapított vezetési, szünetelési és pihenési idöket.
183. szakasz. - (1) Valamely jármü rakományát úgy kell elhelyezni és, szükség esetén, rögzíteni, hogy:
a) ne veszélyeztesse a személyeket, illetve ne károsítsa meg a köz- vagy magántulajdont;
b) ne zavarja a vezetö látási viszonyait, vagy ne veszélyeztesse a jármü stabilitását, illetve vezetését;
c) ne legyen vonszolva, ne folyjon ki, illetve ne hulljon le az útra;
d) ne takarja a jelzökészülékeket, a fényvisszaveröket és rendszámtáblákat, a motor nélküli jármüvek esetében pedig a vezetöik karjelzéseit;
e) ne keltsen a vezetöt, a forgalmi résztvevöket zavaró zajt, illetve nem ijessze meg az állatokat, és ne keltsen port vagy dögletes szagokat
(2) A rakomány biztosítását vagy védelmét szolgáló láncokat, kábeleket, ponyvákat és egyéb kellékeket minél jobban rögzíteni kell a jármühöz, és önmaguk nem veszélyeztethetik a forgalom biztonságát.
(3) A menetközben elszóródható anyagokat vagy termékeket le kell takarni ponyvával. Ha a rakományt nagy, illetve nehéz tárgyak képezik, úgy kell rögzíteni, hogy ne mozduljon el a szállítás közben, és nem haladhatja meg a jármü körvonalméreteit.
184. szakasz. - A tömegszállításra szolgáló jármü vagy villamos vezetöje köteles:
a) kizárólag a megfelelöképpen jelzett megállókban megállni az utasok felszállása vagy kiszállása céljából, kivéve a taxis rendszerü nyilvános személyszállítást;
b) csak a jármünek a megállóban való megállása után kinyitni az ajtókat;
c) csak azután becsukni az ajtókat, miután az utasok kiszálltak és felszálltak;
d) a gépjármüvel vagy a villamossal csak azután kiindulni a megállóból, miután jelezte szándékát és megbizonyosodott arról, hogy e menövert biztonságban elvégezheti.
185.szakasz. - Tilos az utasoknak:
a) menetközben felszállni, kiszállni, az ajtókat nyitva tartani vagy erövel kinyitni;
b) valamely gépjármü lépcsöin vagy karosszériájának külsö részein utazni;
c) a gépjármüböl kidobni bármilyen tárgyat vagy anyagot.
12.§ Vontatás
186. szakasz. - (1) Valamely jármü egyetlen pótkocsit vontathat a közúton. Kivételezett a vontató gépjármü, amely két pótkocsit vontathat, valamint az üdülöhelyi személyszállításra szánt jármüszerelvény kialakításához berendezett gépjármüvek, ha legfeljebb 25 méter hosszúak és maximális haladási sebességük 25 km/h.
(2) Az autóbusz egyetlen poggyász-pótkocsit vontathat.
(3) Az oldalkocsi nélküli motorkerékpárok, valamint a kerékpárok egyetlen egytengelyü könnyü pótkocsit vontathatnak.
187. szakasz. - Valamely jármüvet jármüegyüttes létrehozása céljából egy vagy több pótkocsival csak akkor lehet csatolni, ha:
a) a csatolási készüléket alkotó elemek homologáltak és kompatibilisek;
b) a jármüegyüttes megvalósíthatja a vontató gépjármü minimális kanyarodási sugarát;
c) a jármüegyüttes méretei nem haladják meg a törvényben elöírt határokat;
d) a fékberendezés és a világítási, illetve világító jelzöberendezés csatlakozási elemei kompatibilisek;
e) a jármüegyüttest alkotó jármüvek karosszériája nem érintkezik az egyenetlenségeken áthaladva, kanyarban vagy a menetirány változtatásakor.
188. szakasz. - (1) A gépjármüvek vagy a pótkocsik üzemzavara esetén a vezetök kötelesek azokat azonnal eltávolítani az útteströl vagy, ha nem lehetséges, az út tengelyével párhuzamosan elhelyezni az útszegélyhez vagy az útpadkához minél közelebb, intézkedéseket foganatosítva a hibák orvoslására vagy, az esetnek megfelelöen, az elvontatásra.
(2) Azok a gépjármüvek vagy pótkocsik, amelyeknek meghibásodott a világítási és fényjelzö készülékei, csak akkor vezethetök vagy vontathatók éjszaka vagy gyenge látási feltételek között, ha kötelezöen baloldalt müködik elöl a tompított fényszóró és hátul a helyzetjelzö lámpa.
189. szakasz. - (1) Ha az úttesten immobilizált gépjármü vagy pótkocsi nem hozható mozgásba, a vezetöje köteles müködésbe hozni az elakadásjelzöt, és elhelyezni a figyelmeztetö háromszöget.
(2) A figyelmeztetö háromszöget a jármü mögé ugyanazon a sávon legalább 30 méteres távolságra kell elhelyezni oly módon, hogy a közeledö jármüvezetök láthassák. Helységekben, nagyforgalom esetében, a figyelmeztetö háromszög elhelyezhetö kisebb távolságra vagy éppenséggel a jármüre oly módon, hogy ebben a helyzetben is hátulról észrevehetö legyen.
(3) Ha a jármü nincs ellátva elakadásjelzövel, vagy ez meghibásodott, a vezetö éjszaka vagy gyenge látási viszonyok között sárga villogófényü kézilámpát használhat, amelyet a jármü hátsó részére helyez.
(4) Tilos megindokolatlanul vagy az üzemzavar színlelése céljából a figyelmeztetö háromszöget vagy az elakadásjelzöt használni olyan helyeken, ahol tilos megállni vagy várakozni.
(5) Ha a rakomány egy része a jármüböl kiesik az úttestre, azonnal el nem távolítható akadályt képezve, a vezetö köteles azt az (l)-(3) bekezdésekben említett valamely jelzöeszközzel jélezni.
190. szakasz. - (1) A jármüveket csak a következö szabályokat betartva lehet vontatni:
a) a vontató, illetve a vontatott gépjármü vezetöjének az illetö jármüvek kategóriája tekintetében érvényes hajtási jogosítvánnyal kell rendelkeznie;
b) a vontató gépjármü nem vontathat a sajáttömegénél nehezebb gépjármüvet, kivéve azt az esetet, amelyben kimondottan hibaelhárító gépjármüvek vontatnak;
c) a vontatás legfeljebb 4 méter hosszú fémrúd révén történik. Az a személygépkocsi, amelynek a fékrendszere müködik, 3-5 méter hosszú homologált rugalmas kötéssel is vontatható. A rudat vagy a rugalmas kötést a vontató gépjármü vontatóeleméhez kell rögzíteni;
d) a vontatott gépjármü vezetöje köteles a vontató gépjármü vezetöje jelzéseinek megfelelöen jélezni. Ha a világító és jelzörendszer nem müködik, tilos a vontatás éjszaka és gyenge látási viszonyok között, nappal pedig csak akkor megengedett, ha a jármü hátsó részén fel van tüntetve, hogy „Jelzés nélkül", valamint az „Egyéb veszély" jelzötábla.
(2) Ha a vontatáskor a vontatott gépjármü elsö részét felfüggesztik daruval, vagy vontatóplatformra támasztják, a vontatott jármüben nem lehet jelen személy.
(3)Tilos oldalkocsis vagy oldalkocsi nélküli kétkerekü gépjármüvet, meghibásodott kormánymüs vagy be nem jegyzett gépjármüvet vontatni, illetve tilos a vontatás csúszós, jeges vagy havas úton. Úgyszintén tilos két vagy több gépjármüvet, szekeret, szokványosán kézzel húzott vagy tolt jármüveket, illetve mezögazdasági gépeket vontatni.
(4) A vezetö rendkívüli esetekben kistávolságra saját gépjármüvével tolhat vagy vontathat más gépkocsit ahhoz, hogy motorját müködésbe hozza, vagy rövid manövereket végezzen, ha nem veszélyezteti a többi forgalmi résztvevö biztonságát.
13. § Lakó- és gyalogosövezet
191. szakasz. - (1) A megfelelöképpen jelzett lakóövezetekben a gyalogosok igénybe vehetik az úttesteset teljes szélességében, és a megengedett a gyermekek játszása.
(2) A gépjármüvezetök kötelesek legfeljebb óráként 20 km-es sebességgel közlekedni, nem várakozhatnak és parkolhatnak a kimondottan erre rendeltetett és megfelelöképpen jelzett felületeken kívül, nem zavarhatják vagy akadályozhatják a gyalogosok közlekedését még akkor sem, ha ezért meg kell állniuk.
192. szakasz. - A megfelelöképpen jelzett gyalogosövezetekbe a vezetö csak akkor hatolhat be, ha az illetö övezetben lakik vagy házaló rendszerben közszolgáltatást végez, és nincs más behajtási lehetösége. Ugyanakkor köteles óránként legfeljebb 5 km-es sebességgel közlekedni, nem zavarni vagy akadályozni a gyalogosok közlekedését, és szükség esetén megállni.
193.szakasz. - A 191. és 192. szakaszban említett övezetekböl való kilépéskor a jármüvezetök kötelesek áthaladási elsöbbségben részesíteni valamennyi jármüvet, amellyel útjuk keresztezödik.
4. CIKKELY Szabályok más forgalmi résztvevök tekintetében
1. § A kerékpárok közlekedése
194. szakasz. - (1) A kerékpárok, illetve a segédmotoros kerékpárok kizárólag egy sorban közlekedhetnek a közúton.
(2) Ha menetirányban megfelelöképpen jelzett kerékpársáv létezik, az (1) bekezdésben említett jármüvek vezetöi kötelesek e sávon közlekedni.
(3) A 14. életévüket be nem töltött gyermekek csak kisforgalmú utakon közlekedhetnek kerékpárral.
(4) A segédmotoros kerékpárral közúton közlekedö személynek legalább 16 évesnek kell lennie.
(5) Ajánlott, hogy a kerékpáros a közúton közlekedve homologált védösisakot viseljen.
195. szakasz. - Tilos a 94. szakaszban említett jármüvek vezetönek:
a) olyan útszakaszokon közlekedni, amelyet „A kerékpárosoknak behajtani tilos" jelentésü jelzötáblával jeleztek;
b) kerékpár vagy segédmotoros kerékpár vezetését nagyforgalmú úton tanulni;
c) úgy közlekedni, hogy legalább egyik kezük ne legyen a kormányvillán és minkét lábuk a pedálokon;
d) egymással párhuzamosan közlekedni, a szervezett sportversenyek kivételével;
e) szeszes italok befolyása alatt közlekedni;
f) mozgásban levö jármühöz fogózkodni vagy más jármü által vontatva, illetve jármüben levö személy által tolva vagy húzva közlekedni;
g) más személyt szállítani, kivéve a 7. életévüket be nem töltött gyermekeket, akik csak olyan jármüvekke szállíthatók, amelyekre elöl speciális tartót szereltek;
h) az úttesten közlekedni, ha egyazon irányban használható oldalsó út, megfelelö ösvény vagy útpadka van;
i) olyan tárgyakat szállítani vagy vontatni, amelyek méretük vagy súlyuk miatt zavarják vagy veszélyeztetik a jármü vezetését, illetve a többi forgalmi résztvevö közlekedését;
j) a járdákon vagy a parkok, illetve a nyilvános kertek sétányain közlekedni azon esetek kivételével, amelyekben nem zavarják a gyalogosok közlekedését;
k) éjszaka vagy gyenge látási viszonyok között közlekedni a 17. és 18. szakaszban elöírt feltételek teljesítése nélkül;
1) csúszós, jeges vagy havas úttesten közlekedni.
2 § Az állatok kísérése
196. szakasz. - A teherhordó, az igavonó vagy a lovaglásra alkalmas állatokat, valamint az elszigetelt állatokat vagy a nyájakat kísérnie kell egy személynek, aki betöltötte 14. életévét és nem szenved pszichikai és mozgásképességét csökkentö bántalomban.
197. szakasz. - (1) A teherhordó, az igavonó vagy a lovaglásra alkalmas állatokat, valamint a nyájakat nem lehet autópályákon, országutakon, municípiumokban és városokban, valamint olyan úton hajtani, amelynek a kezdeténél a behajtásukat tiltó jelzötáblák vannak, kivéve a rendörség és a csendörség lovaglásra alkalmas állatait
(2) Az (1) bekezdésben említett esetekben a közútkezelö köteles az állatok közlekedésének szánt mellékutakat berendezi, a törvénnyel megállapított illetékességeknek megfelelöen.
(3) Ha a nyájak vagy a kisebb állatcsoportok csak korszerü utakat is felölelö útvonalakon hajthatók, azok speciálisan berendezett jármüveken szállítandók.
(4) Az állatok az (1) és (3) bekezdésben említettektöl eltérö közutakon hajthatók, ha menetirányban nem létezik más használható út.
(5) A közúton az állatoknak és kíséröiknek menetirányban az út baloldali útpadkáján kell közlekedniük, ha pedig ez nem létezik, az úttest baloldali széléhez minél közelebb.
198. szakasz. - A 196. szakaszban említett személy köteles:
a) meghozni a szükséges intézkedéseket, hogy a közúti haladás idején az állatok ne akadályozzák a többi forgalmi résztvevö közlekedését;
b) a nyájat kisebb kompakt csoportokra osztani, elégséges közöket hagyva a többi forgalmi résztvevö általi kikerülésükhöz; állandó jelleggel felügyelni az állatokra;
c) biztosítani az országutakon való áthaladást a speciálisan berendezett helyeken;
d) éjszaka vagy gyenge látási viszonyok között mindkét irányból látható világító készüléket hordani;
e) a közutakon nem szervezni állatversenyeket, és ezeken részt nem venni.
3. § Az állati erövel vont és a kézzel húzott vagy tolt jármüvek közlekedése
199. szakasz. - Az állati erövel vont jármüveknek a közúti közlekedés céljából eleget kell tenniük a 19.szakaszban elöírt feltételeknek, azokat be kell íratni, és olyan személyeknek kell vezetniük, akik betöltötték legalább a 16. életévüket és nem szenvednek pszichikai és mozgásképességüket csökkentö bántalomban.
200. szakasz. - (1) Az állati erövel vont jármüvek nem vezethetök autópályákon, országutakon, municípiumokban, valamint olyan utakon, amelyek kezdeténél a behajtásukat tiltó jelzötáblák vannak.
(2) Az (1) bekezdésben említett esetekben a közútkezelö köteles az állati erövel vont jármüvek közlekedésére szánt mellékutakat berendezni, a törvénnyel megállapított illetékességek keretében.
201. szakasz. - Az állati erövel vont jármü vezetöje köteles:
a) ismerni és betartani a közúti jelzések, jelzötáblák és útburkolati jelek jelentését;
b) az állatokat úgy hajtani, hogy azok ne veszélyeztessék vezetöjüket vagy a többi forgalmi résztvevöt;
c) csak az útpadkán megállni és várakozni, ennek hiányában pedig az úttesten kívül. Megállás vagy várakozás idején az állatokat ki kell kötni oly módon, hogy ne hatolhassanak be az úttestre.
202. szakasz. - (1) Az állati erövel vont jármü vezetöje számára tilos:
a) személyazonossági okmány és bejegyzési bizonyítvány, illetve rendszámtábla nélkül közlekedni;
b) szeszes italok befolyása alatt közlekedni;
c) megváltoztatni a menetirányt anélkül, hogy szándékát karjával jelezte volna, és megbizonyosodott volna, hogy se elölröl, se hátulról nem közlekedik egyetlen jármü sem, amelynek veszélyeztethetné a biztonságát;
d) éjszaka vagy rossz látási feltételek között közlekedni, ha a jármü elsö részén baloldalt nincs fehér vagy sárga fényü készülék, hátul pedig piros fényü készülék, illetve mindkét irányból látható világítókészülék;
e) elhagyni a jármüvet vagy az állatokat, illetve aludni menetközben;
f) a jármü hosszúságát, szélességét vagy magasságát meghaladó tárgyakat szállítani, ha a rakományt nem jelezték nappal a rakomány hátsó részére helyezett piros zászlócskával, éjjel vagy rossz látási viszonyok között pedig fluoreszkáló-fényvisszaverö készülékkel;
g) a jármüvet kísérö állatokkal közlekedni, ha ezek nincsenek hozzákötve a jármü hátsó részéhez vagy jobb oldalához minél közelebb;
h) sáros jármüvel behajtani a korszerü vagy köves utakra;
i) a jármüben lábon álló személyeket szállítani;
j) elhagyni a jármüvet a közutakon.
(2) A nyilvános személyszállításra használt kocsit vezetö köteles az illetékes hatóság által a licencben megállapított feltételek között közlekedni.
203.szakasz. - A kézzel húzott vagy tolt jármüvek a közúton rendszerint a járdán vagy az útpadkán közlekednek, ennek hiányában pedig kizárólag az út baloldalán, és nem bízhatók a 14. életévüket be nem töltött fiatalkorúakra, sem pedig a pszichikai és mozgásképességet csökkentö bántalomban szenvedö személyekre.
204. szakasz. - A kézzel húzott vagy tolt jármü vezetöjének tilos:
a) autópályán közlekedni;
b) országutakon közlekedni, ha az úttesten kívül van hely vagy mellékút a közlekedésükre;
c) éjszaka vagy rossz látási viszonyok között az út baloldalán közlekedni mindkét irányból látható fényforrás nélkül;
d) átkelni a közutakon a gyalogosok számára kijélöitektöl eltérö helyeken.
4. § A gyalogosok közlekedése
205. szakasz. - (1) A gyalogosoknak kizárólag a járdákon vagy a speciálisan berendezett sávokon kell közlekedniük.
(2) Helységeken kívül a gyalogosnak az ösvényeken vagy a közút padkáján kell közlekednie, ezek hiányában pedig menetirányban az úttest bal széléhez minél közelebb.
(3) A gyalogos a közúton az úttengelyre merölegesen halad át kizárólag útburkolati vagy/és jelzötáblával megjelölt helyeken, ezek hiányában pedig helységekben az utcasarkon, miután megbizonyosodott, hogy személye és a többi forgalmi résztvevö számára biztonságosan megteheti.
(4) A gyalogosokra vonatkozó rendelkezések a gyermekeknek, betegeknek vagy rokkantaknak szánt jármüvet toló vagy húzó, a kerékpár vagy segédmotoros kerékpár mellett közlekedö és a saját erövel hajtott vagy kissebességü tolószékben közlekedö mozgásfogyatékos személyek, valamint a görkorcsolyával vagy más görgös szerkezettel közlekedö személyek tekintetében is alkalmazandók
206. szakasz. - Ajánlott, hogy éjszaka az úttesten közlekedö gyalogos az öltözékére fényvisszaverö kellékeket helyezzen vagy mindkét irányból látható fényforrást hordjon.
207. szakasz. - Tilos a gyalogosoknak
a) autópályán közlekedni;
b) közúton az úttesten közlekedni, ha a közlekedésükre szánt útberendezések léteznek;
c) átkelni a közúton olyan helyeken, ahol ez tilos, valamint a megengedett helyeken szaladva és/vagy körülnézés nélkül;
d) a közúton idöhúzással áthaladni, késlekedni vagy indokolatlanul megállni;
e) elfoglalni az úttestet a közlekedés akadályozása céljából;
f) átkelni az úttesten, ha a sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésében említett valamely gépjármü közeledik.
208. szakasz. - (1) A közúton szervezett csoportokban haladó személyeknek és a katonai oszlopoknak kettesével vagy, az esetnek megfelelöen, hármasával kell közlekedniük, menetirányban az úttest baloldalán.
(2) A díszmenethez tartozó személyek kötelesek az út jobboldalán közlekedni, menetirányban legfeljebb egy forgalmi sávot foglalva el.
209. szakasz. - Az úttesten haladó szervezett csoportok vezetöi kötelesek:
a) az oszlopot úgy megalkotni, hogy a személyek legfeljebb kettesével álljanak, a rendezvények vagy a felvonulások kivételével;
b) biztosítani a csoport közúti jelenlétének jelzését nappal az elsö sorban és az utolsó sorban piros zászlócskákkal, éjszaka vagy rossz látási viszonyok között pedig elöl fehér vagy sárga fényü fényforrással és hátul piros fényü fényforrással, amelyet a csoport jobboldalán levö személyek hordanak, vagy mindkét irányból látható sárga fényü fényforrással, amelyet a csoport jobboldalán haladó személy hord;
c) a csoportot megosztani, ha a nagysága akadályozza a szemböl közlekedö jármüvek általi kikerülést, illetve valamely vasúti átjáró biztonságos átkelését;
d) állandó jelleggel felügyelni az oszlop haladására a jármüforgalom zavarásának elkerülése céljából; nem megengedi a menetelést a hidakon való áthaladás idején.
5. CIKKELY Forgalom az autópályán
210. szakasz. - (1) Tilos az autópályákon a túlméretezett vagy túlsúlyos jármüvek - az engedélyezettek kivételével -, a traktorok és az önmeghajtású mezögazdasági gépek, valamint az építésükböl eredön vagy más okokból az óránkénti 50 km-es sebességet meghaladni képtelen jármüvek közlekedése.
(2) Úgyszintén tilos az autópályákon jármüvezetést tanulni, az alváz- és gépjármü-prototípusokat kipróbálni, tilosak a rendezvények, a felvonulások, a reklámkaravánok, bármilyen sportedzések és -versenyek, valamint a díszkíséretek.
211. szakasz. - (1) A behajtási (gyorsító) sávot használva az autópályára behajtó gépjármü vezetöjének áthaladási elsöbbséget kell adnia az autópálya elsö sávján közlekedö gépjármüveknek, és semmiképpen sem kell zavarnia ezek forgalmát.
(2) Az autópályát elhagyó vezetök kötelesek idejében jelezni szándékukat és a kivezetö (lassító) sávra beállni.
212. szakasz. - A nyilvános személy- vagy áruszállításra rendeltetett gépjármüvek kizárólag az autópálya jobboldali sávján közlekednek.
213. szakasz. - (1) Az autópályán tilos:
a) a sürgösségi leállósávon közlekedni;
b) a gépjármüveket elhagyni;
c) az üzemhibás gépjármüveket a legközelebbi kivezetö sávnál tovább vontatni, illetve vontatott gépjármüvel behajtani az autópályára;
d) megfordulni vagy visszafelé menni, illetve behajtani a középsö övezetbe, ideértve a két úttest közötti bekötéseket;
e) a gépjármüvek várakozása vagy parkolása a speciális berendezettektöl és jelzötáblákkal jelzettektöl eltérö helyeken. Kényszermegállás esetén a jármü vezetöje köteles azt azonnal kivinni a sürgösségi leállósávra, ha pedig ez nem lehetséges, azonnal jelezni a jármü jelenlétét.
(2) A sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett gépjármüvek haladása és önkéntes megállása a sürgösségi leállósávon megengedett, de csak akkor, ha a többi sávon a forgalom leállt.

      

SZABÁLYZAT a közúti közlekedésröl szóló 195/2002. számú sürgösségi kormányrendelet alkalmazására
Altalános rendelkezések 1-8 szak. Jármüvek 9-51 szak. Jármüvezetök 52-74 szak. Közúti jelzés 75-123 szak. Közlekedési szabályok 124-213 szak. Túlsúlyos és túlméretezett gépj., illetve a veszélyes árukat vagy termékeket szállító gépj. közlekedése 214-220 szak. Kötelezettségek baleset esetén 221-223 szak. Közlekedés nemzetközi forgalomban 224-225 szak. Kihágási büntetések. Kihágási pénzbírságok és büntetöpontok 226-229 szak. Kihágási mellékbüntetések 230-253 szak.

Tovább
Most megértheted, MIÉRT hoztuk létre a SICOND LEX M –t ?